Kweekvijver voor foodtalenten

Werken in de levensmiddelenbranche is écht leuk! Vooral als je geïnteresseerd bent in duurzaamheid, techniek of ondernemerschap. Alleen weten veel mensen dat niet. Bij de Food Innovation Academy (FIA) in Vlaardingen werken bedrijfsleven, onderwijs en overheid samen om bij jongeren en werkzoekenden interesse te wekken voor een baan in de foodsector. En om gezamenlijk onderzoek te doen en innovaties te bedenken. Die samenwerking bestaat nu 10 jaar. Wat is er allemaal bereikt?

 

Het voormalige gemeentepand aan de Industrieweg is verbouwd tot een moderne leer-, werk- én netwerkplek. Ingericht als een bedrijfsomgeving met diverse ‘real life’ praktijkopleidingsplekken. Hier leren mbo- en hbo-studenten de dynamiek en de fun van de sector kennen, worden vakmensen opgeleid, laten bedrijven praktijkonderzoek uitvoeren en wisselen foodondernemers, studenten en docenten kennis uit tijdens workshops, hackathons en kenniscafés. Het samenwerkingsverband heeft hiermee de luxe om over een eigen ‘clubhuis’ te beschikken.

 

State-of-the-art pand gerealiseerd: inspirerende ontmoetingsplek voor foodbranche

Het FIA-gebouw is in juni 2022 officieel geopend door de burgemeester Wijbenga van Vlaardingen. Met verschillende foodbedrijven die zich in het pand hebben gevestigd en er onderzoek doen, vier onderwijsinstellingen met diverse mbo- en hbo-foodopleidingen, en een maatschappelijke koffiebar met leer/werkplekken op de begane grond is de FIA is een inspirerende ontmoetingsplek voor de levensmiddelentechnologie in de regio Rijnmond geworden. Het pand is verbonden met de Bakkery Innovation Academy (BIA) via een loopbrug.

 

Onderzoekend leren, toekomstmodel voor het beroepsonderwijs

In de goed geoutilleerde praktijkruimtes, laboratoria en proefkeukens van de Food Innovation Academy doen de foodstudenten van Lentiz | LIFE College en van Hogeschool Inholland praktisch en toegepast onderzoek. Onderzoekend leren krijgt steeds vaker een belangrijke plek in het onderwijs. Hierdoor ervaren studenten dat ze met hun kennis en creativiteit kunnen bijdragen aan een oplossing voor de grote vraagstukken van deze tijd, zoals de energietransitie, gezondheid, duurzaamheid en circulariteit.

 

In de FIA is de koppeling van het praktijkonderwijs met het bedrijfsleven een groeiend succes. Bedrijven, die veelal lid zijn van de FIA-bedrijvenvereniging, leveren diverse opdrachten aan, verzorgen stages en staan garant voor een goede werkplek als de opleiding succesvol is afgerond. Jaarlijks wordt in de FIA het matchingsevent Futuremakers georganiseerd om zij-instromers en studenten te koppelen aan bedrijven voor een stage of werkplek.

 

AanDeBak-garantie ondertekend

Om de baangarantie te bevestigen ondertekenden in juli de bedrijvenvereniging van de Food Innovation Academy, Lentiz | LIFE College en Nationaal Programma Rotterdam Zuid (NPRZ) een convenant met afspraken over de AanDeBak-garantie. Ook zijn afspraken gemaakt over de wervingsactiviteiten om jongeren uit Rotterdam-Zuid en de regio te begeleiden naar een carrière in de foodsector.

Veel belangstelling voor opleidingen Bakkery Innovation Academy

Naast de labruimtes, de praktijkruimte voor sensorisch onderzoek en de workshopkeukens, zijn ook de proef- en opleidingsbakkerijen onder de naam ‘Bakkery Innovation Academy’ onderdeel van de FIA. Hier leren de brood- en banketstudenten van Albeda de fijne kneepjes van het vak, en werkt Royal Steensma Bakery Ingrediënts (sinds begin dit jaar in handen van Dawn Foods) aan de ontwikkeling van recepturen. Een groot succes, want tegen de landelijke trend in is het aantal aanmeldingen voor de bakkerijopleidingen stabiel en is het aantal uitvallers drastisch gedaald.

Succesvol leer/werktraject zij-instromers bij SOCOCO

Niet alleen studenten worden opgeleid in de Food innovation Academy. In september van dit jaar heeft koffieonderneming SOCOCO (kort voor Social Coffee Collective), die in het FIA-gebouw is gevestigd om de catering van de huurders te verzorgen én om er zij-instromers op te leiden, een overeenkomst gesloten met het Werkgeversservicepunt Rotterdam (WSPR). SOCOCO gaat circa 30 werkzoekenden opleiden tot productiehulp/medewerker in het zogenaamde Voorschakeltraject Food. De trainingen en workshops vinden plaats bij de FIA en worden samen met Lentiz | Cursus & Consult verzorgd. Als de deelnemers het programma succesvol afsluiten, kunnen zij meteen aan de slag in een baan of detacheringsplek bij de bij de FIA betrokken bedrijven. Naast de overeenkomst met WSPR lopen er gesprekken met participatiemaatschappij Stroomopwaarts om dit op dezelfde wijze in te richten. Het programma is een prachtige kans voor zij-instromers en voor de betrokken foodbedrijven, die op deze manier goed opgeleide mbo-talenten binnenhalen.

Versterken innovatiekracht mkb-bedrijven

Ondernemers versterken hun innovatiekracht door onderwijsinstellingen te betrekken in hun research & development. Daarnaast maakt FIA toekomstige ontwikkelingen van maatschappij, markt en technologie toepasbaar voor mkb-bedrijven. Kennisuitwisseling gebeurt ondermeer door de deelname van bedrijven, onderwijsinstellingen en overheden in verschillende werkgroepen. Jaarlijks organiseert de FIA daarnaast diverse workshops en kenniscafés over actuele onderwerpen zoals voedseltransitie, nieuwe technologieën, digitalisering/big data/AI, energietransitie en circulair werken.

Het eerstvolgende kenniscafé is op 18 november en heeft als onderwerp: Energietransitie in de food.

 

Bouwen aan het imago van de voedingsindustrie

In het prachtige eigen pand in Vlaardingen bouwt het samenwerkingsverband van de FIA aan het imago van de voedingsindustrie. Samen met de gemeente Vlaardingen is de Food Innovation Academy dit najaar een campagne gestart om alle basisscholen in Vlaardingen aan te schrijven en uit te nodigen voor een bezoek aan het FIA-gebouw. Met de hulp van Lentiz | LIFE College is een leuk programma van een dagdeel ontwikkeld waarmee honderden leerlingen per jaar kennis kunnen gaan maken met de fun en de dynamiek uit de voedingsbranche.

 

Daarnaast organiseert Lentiz | LIFE College al sinds 2022 twee keer per jaar een hackathon. Een 100-tal jongeren uit het voortgezet onderwijs uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis gaat drie dagen aan de slag met actuele, duurzame thema’s die spelen in de levensmiddelenbranche. Bedrijven uit de regio leveren hiervoor opdrachten uit de praktijk aan. De jongeren krijgen op deze manier alvast een voorproefje van de Lentiz mbo-foodopleidingen.

 

Tot slot

Kortom, FIA is een snelgroeiend samenwerkingsverband in de regio Rijnmond met bedrijven, onderwijsinstellingen en de overheid uit de regio. Met als doel de foodondernemers blijvend te voorzien van vakmensen, inspiratie en kennis. Ben je betrokken bij de foodbranche en nog niet aangesloten? Kom dan snel een keertje kennismaken.

Meer informatie? Kijk op www.foodinnovationacademy.nl. Of mail naar info@fiamail.nl.